Serbest bölgelerde Mevzuat gereği  Konsinye satış/ihracat yoktu. 2010 yılında yaptığımız girişimlerle serbest bölgelerde hem konsinye satış ve konsiye satışın %85 ihracat şartına sayılması için yönetmelik çıkarttırarak kanun değişikliği yaptırdık.

657 sayılı devlet memurlarına mesai  olmadığı halde yönetmelikte değişiklik yaptırarak Hafta sonu, Resmi ve dini bayram tatillerinde Serbest Bölgelerde ve  Serbest Bölge Gümrük Müdürlüklerinde Hafta  sonu, resmi ve dini bayram tatillerinde ithalat ve ihracat yapılabilmesinin önünü açtık.

Serbest Bölgelerinde Yurt dışı fuar teşviklerinden yararlanmasını sağlamak için yönetmelik çıkarttık.  

Serbest Bölgeler de Bölge Kurucu İşletici A.Ş.den Elektrik fiyatlarının ucuzlatılması, Kayıp kaçak bedeli ile ilgili dava açılması sağladık. EPDK’da değişikliğe gidilmesi için kanun teklifleri verildi.Serbest bölge yolunun yapılması önemli bir adım Attık. Ulaştırma bakanlığı, Kara yollarına 14.bölge Müdürlüğü Ticaret odaları, Belediye başkanları ve Vali ile görüşerek yolların yapılması için mücadele ettik. İkinci aşamada   Gazetelere verdiğimiz haber ve  TV’lerdeki haber proğramaları ile hedefimize ulaştık .Yol ihalesi 2 Mart 2017 tarihinde yapıldığını  ihaleyi METSA Grup İnşaatın aldığını 24.03.2017’dede szöleşmenin hazırlandığını bildirmiştir.

TOBB’da  Serbest Bölgeler  Sektör Meclisi oluşturuldu.

2011  Yılından itibaren Türkiye Serbest Bölge Sanayici Dernekleri ile birlikte Sadece Serbest Bölge Kurucu İşletici firmaların (BKİ) oluşturduğu TOBB Sektör meclisine Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile 2015 yılı Kasım ayında  yaptığımız toplantıda TOBB Başkanı ile temasa geçen Bakan’ın TOBB’da Serbest Bölge Kurucu işleticileri ve Serbest Bölge Sanayicileri Derneklerinin ortak oluşturacağı TOBB Serbest Bölgeler Sektör Meclisinin temelleri atıldı.

Gümrük bakanı ile yaptığımız toplantda kendisine verdiğimiz sorunlar dosyasına istinadden gümrük müdürlüğü harekete geçerek busbiadla yaptığı toplantıda çözüm protokolu hazırlandı

 

 

BUSBİAD © 2010 Bursa Serbest Bölge İş Adamaları Derneği / info@busbiad.org / Hisar Mevkii Liman Yolu Buseb Binası 16600 Gemlik / Bursa / TURKEY Tel:+900 224 524 89 00